Steak érthetően - végre!
VALAMI KIRÁLYIT ENNÉL?
Tipikusan nem az a vendégváró étel, ára miatt inkább egy romantikus vacsira ajánlom, ha együtt vagy otthon a pároddal, vagy esetleg átjönnek a szüleid, lényeg, hogy kevés emberre érdemes készíteni. Ha mégis sokan vagytok, természetesen akkor is megcsinálhatod, de számolj azzal, hogy egyszerre kell elkészüljenek és árban sem egy olcsó történet.
Ki ne szeretné az omlós steak csábító illatát? Habár amilyen gyors étel, épp olyan figyelmet igényel az elkészítése, hisz nem mindegy, hogy közepesen, nyersen, avagy teljesen átsülve szereti valaki, de még e három között is van fokozat. Mivel ez egy magyar oldal, kerülném a well done és a medium rare szavakat, inkább mindenki számára közérthetően fogom leírni, hogy melyik mit jelent. Az elkészítés folyamatát lentebb részletezem, előbb viszont megfogalmazom, melyik elkészítési mód milyen, illetve hogyan kell eljárni vele. Hozzátenném, hogy a steaket sokféleképpen készíthetjük, ki hogy szereti, én mindig így készítem. Magamnak medium rare módon szoktam készíteni, viszont a család többi tagjának máshogy, ezért az összes típusra van egy bevált receptem.
Fontos tudni, hogy a steakhús kiválasztásánál jelentős, hogy minél kevesebb ín legyen benne, próbáljunk minél tisztább húsokat választani. Napjainkban elterjedt, hogy mindenből készíthetünk steaket. Csirkesteak, tarjasteak.... ez nem így van! Ne tévesszen meg a megnevezés, a steakből mindenki a nem teljesen átsütött húsra asszociál. Semmiképp ne próbájunk meg sertést, vagy csirkét kevésbé átsütve enni! Sajnos ezek a húsok egyáltalán nem valók erre, sőt, akár még probléma is származhat ebből. A steakünkhöz mindenféleképpen valamilyen marhahúst válasszunk: Szívesen javaslom az alábbi húsokat: marhabélszín, marha fehérpecsenye, angus marhacomb, marha rostélyos.
Az alábbi ábrán láthatod, hogy pontosan melyik részekről beszélek:
(az angus marhacomb azt jelenti, hogy angus marhából van, ami egy minőségi marhahús. Mivel a comb általában több ínt tartalmaz és rágósabb, itt a comb esetén ezért inkább az Angust javaslom, mert ennek a típusnak omlósabb a húsa. (általában nagyobb hypermarketben kapható).
Kép forrása: foodyny.hu
Tehát nézzük, hogy milyen sütési fokozatok vannak:
1. RARE (véres): a húst szinte nyersen vesszük ki, és fogyasztjuk el. Megtévesztő lehet a "véres" szó, hisz a hús maga nem véres, csak az elnevezés csal, ami látszik rajta vöröses folyadék, az valójában a hús leve, szaftja. Serpenyőben 1 percig süssük az egyik oldalát, a másikat 0,5 percig, majd sütőben további 2,5 percig.
2. MEDIUM RARE (közepesen átsült, véres): a véres fokozaton túl még kicsit sül. Nem teljesen közepesen sült. Az egyik oldalát serpenyőben 2 percig, a másikat 1 percig, majd serpenyőben további 3 percig sütjük. Nagyon ízletes, én bevallom, így szeretem a legjobban.
3. MEDIUM (közepes): A hús pontosan félig van átsütve, egyik oldalát 3, a másik oldalát 2 percig sütöm serpenyőben, majd további 4 percig sütőben.
4. MEDIUM WELL: Kis rózsaszín rész marad csak a steakeden, de nagyrészt majdnem teljesen át van sülve. Úgy készítjük, hogy egyik oldalát serpenyőben 3, másik oldalát 2 percig süssük az előhőz hasonlóan (elősütés fázis), majd sütőben süssük még 5 percig.
5. WELL DONE: Teljesen átsült steak. Egyik oldalát 3, másik oldalát 2 percig sütöm szintén (elősütés), majd tepsiben sütöm további 6 percig. Így lesz teljesen átsült, bár kevésbé omlós a húsunk. A jó sütött húsokat kedvelőknek ajánlom, de akik inkább az omlós, szaftos húst szeretik, mindenképp az előző verziók közül válasszanak, hisz itt a húsunk már veszít a levéből és könnyebben kiszárad. Persze azért ne szárítsuk ki!
Elkészítés menete:
A húst szépen feldaraboljuk vastagabb szeletekre, kb. 3-4 cm vastagra. Klopfolni tilos! Nem rántott húst készítünk, a klopfolás nem tesz jót a steaknek.
A sütőt bekapcsoljuk 150 fokra, légkeverésesre. Előveszünk egy serpenyőt, majd maximum lángon felmelegítjük (lényeg, hogy a lehető legforróbb legyen). Figyeljünk arra, hogy ha megmostuk a húst, mindenképp törölgessük meg egy kis papírtörlővel, ne legyen vizes, mert akkor pattogni fog a zsíradék serpenyőben. Érdemes a hússzeleteket 5-6 percig pihentetni is szobahőmérsékleten, így kalkuláljunk az idővel.
Kiválasztjuk a sütés módját a steakekhez, lehet más-más is, ebben az esetben azzal kezdjük, amit a legrövidebb ideig fogunk sütni.
A serpenyő felforrósítása után belecsurgatunk minimális extra szűz olivaolajat és ezen sütjük a húst a meghatározott ideig. (mellédobunk egy szál otthon termesztett rozmaringot. A húst nem kell fűszerezni! Sokan besózzák, borsozzák előtte, ezt nem szabad, mert ha sózzuk, a hús elkezd levet engedni, és nem fog kérget kapni. Ugye ez a serpenyőben lévő pirítás pont azért szükséges nekünk, hogy kérget kapjon a hús, és legyen egy gyönyörűséges színe! A rozmaringot is csak az olajba dobjuk mellé, mert nem a húst kell nekünk befűszerezni, hanem az olajat, hisz így beveszi ugyanúgy az ízt, viszont a hús kellőképp be tudja zárni a rostjait, hogy minden szaft a húsban maradjon. Ha a kellő ideig sütöttük, akkor kiveszem a húst az eldarabolt alufóliára, majd ráteszek egy kiskanál magyar vajat, vagy házi vajat. Becsomagolom egyenként a fóliákba a húsokat, pihentetem addig, amíg kész nincs az összes. Ha mindegyiket egyenként becsomagoltam, akkor mehet be a sütőbe. Itt figyeljünk egyrészt arra, hogy jól csomagoljuk be a fóliába őket, mert a vaj itt-ott kifolyhat, jobb ha egy tepsibe is beletesszük, a másik, hogy figyeljünk arra is, hogy melyik hús milyen módon készül, melyiket mikor kell kivenni.
A véreseket vesszük ki először, majd a végén a teljesen átsütötteket ugye 6 perc sütés után. Ezek után a fóliát kibontva még 5-6 percet pihentetem. Ne aggódj, nem fog kihűlni pár perc alatt, viszont az ízek garantálom, hogy összeérnek!
Ezek után tudjátok is fogyasztani. Köretként steak burgonyát, sült kumplit, vagy krumplipürét ajánlok, bár egyszer zöldborsópürével fogyasztottam, az is tökéletes volt mellé. Kevés zöldséggel, vagy akár barnamártással, sajtmártással is fogyasztható.
BORAJÁNLÓ:
Marhahús lévén mindenképpen száraz vörösbor fogyasztandó hozzá. Amit ajánlok ehhez az ételhez: Pákozdi Cabernet Savignon, kicsit gyümölcsös jellegű, mégis kihozza a marha ízét, remek párosítás!
Jó étvágyat kívánok!